tren
Et Kemik Unu Fabrikası
Et Kemik Unu Fabrikası
Soğuk Hava Depoları
Kemsan Et Kombinası
+90 352 351 02 22 Pts - Cts 09.00 - 17.00 Karpuzatan Mevki No:20 Kayseri
+90 352 351 02 22 Pts - Cts 09.00 - 17.00 İncesu OSB 1. Cad.No 3 İncesu/Kayseri
+90 352 351 02 22 Pts - Cts 09.00 - 17.00 Ovakent Mah. Boğazlıyan/Yozgat
Sertifikalı Üretim
CERTIFIED PRODUCTION
Kaliteli Ürünler
QUALITY PRODUCTS
Helal Ürünler
Halal Products

Hayvan Beslenmesinde Et Kemik Unu Faydaları

Bu yazımızda “Hayvan Beslenmesinde Et Kemik Unu Faydaları” isimli konuyu ele alacağız. Neden faydalı olduğunu kıyaslamalı şekillerde ele alarak daha akıcı bir anlatım sergilemeye çalışacağız. Başlayalım!

Et Kemik Unu dünyaca üretimi yapılan bir hayvan yemi çeşididir. Üretiminde hayvansal atıklar kullanılır. Avrupa Birliğinde her yıl 16 milyon tondan fazla hayvansal atık üretildiği tespit edilmiştir. Türkiye’de üretilen hayvansal atık miktarı her yıl 800 bin tonu geçmektedir. Hayvansal atıkların “Rendering” edilmesiyle hayvanların tüketeceği yemler üretilmiş olur.

Et Kemik Unu

Rendering Yem Nedir?

Rendering yem hayvanların atıklarından yem elde edilmesi işlemidir. İnsanlar için hiçbir besin değeri yoktur. Tamamıyla hayvanların beslenmesi için üretilir. Sığır, inek gibi hayvanların vücut dokularından elde edilebildiği gibi tavuklardan da elde edilebiliyor. Sığır, inek gibi memeli hayvanların derisi, tırnağı gibi organları rendering yemde kullanılmaz. Bu işlem sonucu oluşan yeme Et Kemik Unu ismi verilir. Tavukların iç organlarından tüylerine kadar her türlü dokusu rendering işleminde kullanılır. Bu işlem sonucu oluşan yeme Tavuk Unu ismi verilir. Tavuk unu yine tavukların beslenmesinde kullanılır. Protein oranı çok yüksek olduğu için tavukların gelişmesine büyük katkı sağlar.

Hayvansal Yan Ürünlerin Kullanım Alanları

Hayvanlardan elde edilen “Gıda, Yağ ve Deri” hayvansal yan ürünler olarak adlandırılır. Hayvan derileri çoğunlukla ayakkabı ve kıyafet sektöründe kullanılır. Gıda ve Yağlar ise çok fazla alt başlıklara ayrılabilir.

İnsan beslenmesine uygun kesilmiş/işlenmiş gıda ve yağlar insan beslenmesinde kullanılır. İnsan beslenmesine uygun olmayanları ise:

  • Hayvan yemleri
  • Bitkiler için gübre
  • Sabun ve Mum yapımı gibi alanlarda kullanılabilir.

Hayvanlar için Güvenilir Yemler

Hayvansal ve Bitkisel Proteinlerin Hayvan Beslenmesindeki Yeri

Hayvansal proteinleri içerek yemlerin başında Et Kemik Unu gelir. Et Kemik unu faydaları saymakla bitmez diyebiliriz. En büyük özelliği esansiyel amino asitlerin çoğunu yeterli miktarda içeriyor oluşudur. Bitkisel kökenli yemlerin en büyük eksisi esansiyel amino asitlerde yetersiz kalmasıdır.

Bitkisel kökenli yemlerin en büyük artısı ise salmonella riskinin daha az oluşudur. (Salmonella gıda zehirlenmesine yol açan bir çeşit bakteridir. Genelde insan ve hayvanların bağırsaklarında yaşar. Bu virüsün olduğu besinleri yemek, hijyene dikkat etmemek gibi yollarla bulaşır.)

Et Kemik Unu Faydaları

  • Kaliteli proteinleri içerir.
  • Fosfor ve mineral açısından zengindir.
  • Büyümeyi, doku onarımını sağlayan lizini bolca içerir.
  • Hayvanların günlük enerji miktarının büyük kısmını karşılar.
  • Kanatlı kümes hayvanlarının beslenmesinde sıklıkla tercih edilir.

Et Kemik Unu satın almak için İletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kemsan Et Kemik Unu Fabrikası‘nda besin değerlerine dikkat edilerek hayvanlarınız için en uygun en kaliteli besinler üretilir.

Leave a Reply

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.

Recent Works

Son Yorumlar